درباره من

متین قائدی

من متین قائدی ام و پورت ۱۳جایی هست که من برای خودم راجع به موضوعاتی که ممکنه در برهه ای برام مهم باشند یا موضوع مهمی که یاد میگیرم و باعث میشه دیدم نسبت به زندگی بهتر بشه می نویسم.

اینجا قرار نیست که من حکم یک واعظ یا بشارت دهنده رو داشته باشم. چون از طرفی نه خودم رو در حد و اندازه ی این موقعیت می دونم و نه اعتقاد دارم که ما آدم ها می تونیم یک نسخه از خوشبختی رو برای هم صادر کنیم. در واقع خیلی وقت ها (حتی در دلسوزانه ترین حالت ممکن) عبارت “من صلاح تو رو میخوام” احتمال دارد خیلی هم گفته طرف مقابل در صلاح ما نباشد.این برداشت من است و ممکنه کاملا اشتباه باشه.

ناقص

علتی که برای این برداشتم دارم ،بخش زیادش خلاصه میشن به یک مقصد و اون هم مغز ماست(با همه ی پیچیدگی هایش) .محقق ها و نویسنده هایی از  جمله آرون بک،دنیل کانمن و رولف دوبلی و … این همه تلاش کردند که بهمون نشون بدن چقدر در تصمیم گیری هامون دچار خطا های شناختی میشیم و این موضوع چقدر میتونه منجر به این بشه که ما نتونیم هم دیگر رو بی طرفانه قضاوت کنیم.

از طرفی دیگه ما برای قضاوت کردن دیگران نیاز به خط کش و معیاری از خوبی ها و بدی ها داریم که معیار های من برای خوبی بدی با بقیه آدم های می تونه کاملا متفاوت باشه(خودش یه بحث طولانی هست که چرا خوبی به نظر من می تونه بد باشه از نظر فردی دیگه).

این ها در کنار محدودیت ما آدم ها و بزرگی و عظمت این دنیا فرصت تجربه کردن کمی بهمون میده. پس نه شناخت کاملی از این دنیا داریم و نه ابزار شناخت کاملی همه ی اینها منجر میشه برای من به دو نکته یکی اینکه برای کسی نسخه نپیچم و دوم اینکه وقتی پا توی زندگی گذاشتم که بی نقص نیست پس خودمم سعی نکنم که بی نقص باشم.

دستاورد

شاید انتظار داشتین که صفحه ی درباره من شامل رزومه ای از گذشته و دستاورد هام باشه. اما ماهیتی که این سایت و هدفی که از ایجادش دنبال می کردم چیزی دیگه ایست.انگار باید خودم رو خالی کنم تا از نوع پر بشم ، بعضی از مطالب هستن که جا داره بیشتر مرور بشن،هضم بشن و عضوی از من بشن برای خوب تر زندگی کردن. و اینجا دقیقا جایی که قراره مطالبی که برای خودم مهم هستن رو راجع بشون بنویسم و از این طریق هم زاویه ای که با اون به دنیا نگاه میکنم رو با بقیه مشترک میشم و نظرات و پیشنهادات کل آدم دیگه باعث میشن که من هم دنیا رو از زاویه ای دیگه نگاه کنم.شاید خوشبختی این باشه که به جای توجه به نیمه پر یا نیمه خالی از اینکه لیوانی داریم حالمون خوب باشه.

The boy, the mole, the fox and the horse
The boy, the mole, the fox and the horse

گاهی تمام چیزی که می شنوی فقط تنفره ولی توی این دنیا بیشتر از چیزی که بتونی تصور کنی عشق هست کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب از چارلی مکسی

دکمه بازگشت به بالا